Świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Przedszkole w Stróży brało udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale
i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także Przedszkole
w Stróży, którew ramach tego dnia wykorzystało kolor niebieski – kolor UNICEF – we wszystkich możliwych działaniach podejmowanych w placówce. Wszyscy, zarówno dzieci jaki i pracownicy, przyszli do przedszkola ubrani na niebiesko, niebieskie były też serduszka malowane na twarzach dzieci. Przedszkolaki otrzymały również niebieskie balony, które symbolizują wolność i bezpieczeństwo wszystkich dzieci na świecie. We wszystkich grupach odbyły się zajęcia dydaktyczne oraz zabawy uświadamiające dzieciom ich prawa. Punktem kulminacyjnym był „Niebieski spacer” z balonami ulicami Stróży – Kolonii.
Taki dzień jest okazją do tego, abyśmy My dorośli zawsze pamiętali, że dzieci mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. My, jako przedszkole wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.

Aktualizacja strony 09.10.2020