Przedszkolaki ze Stróży uczyły się ważyć

W dniu 14 października 2019 w Przedszkolu w Stróży Marek Solecki – znany w kraju kolekcjoner staroci zapoznawał przedszkolaki z technikami ważenia na różnych typach zabytkowych wag ze swej kolekcji. W użyciu były wagi stołowe
o nośności od 1 do 20 kg, sprężynowe, kantarki, uchylne, wisząca równoramienna „Temida”, dziesiętna ze Lwowa o nośności do 50 kg oraz sklepowa typu SJ15 z okresu PRL-u. Wszystkie wagi pomimo upływu wielu lat były w pełni sprawne. Uszkodzone egzemplarze zostały wcześniej fachowo naprawione i zachowawczo zakonserwowane.
W zajęciach wzięły udział cztery grupy przedszkolaków: „Motylki”, „Pszczółki”, „Wiewiórki” i „Tygryski”. Dzieci po krótkiej prezentacji wag i zasad ich działania ważyły swoje zabawki przyniesione specjalnie na tę okazję z domu, porównywały ich ciężar, sprawdzały, ile waży opakowanie cukru. Wchodziły również w rolę sprzedawcy odważając wyznaczoną wagę towaru - orzechów laskowych i cukierków. Ćwiczyły również swoją spostrzegawczość szukając różnorodnych dekoracyjnych motywów (syrenek, smoków, orłów, pegazów) na ozdobnych żeliwnych korpusach zabytkowych wag. Unikalny w skali kraju pokaz przybliżył przedszkolakom dawne wagi i techniki posługiwania się nimi. Dzieci miały przy tym dużo zabawy i radości.

Aktualizacja strony 09.10.2020