Z życia przedszkolaka„Dawne sprzęty domowe” – wystawa
W dniu 10 grudnia 2010 r. w Przedszkolu w Stróży Marek Solecki - prezes Kraśnickiego Klub Kolekcjonerów zorganizował interesującą wystawę dla miejscowych przedszkolaków pt: „Dawne sprzęty domowe”.

Wiele eksponatów pochodziło z prowadzonej przez niego Izby Historyczno-Etnograficznej w Zespole Szkół Nr 3 w Kraśniku, gdzie jest nauczycielem biologii. Na wystawie dzieci mogły obejrzeć wiele dawnych sprzętów gospodarstwa domowego z przełomu XIX i XX wieku wykonanych z drewna – niecka, kołowrotek, dzieża, nosidło do wiader, maselnica, forma na masło, bączkowa wiertarka, skopki i inne.


Pan Marek demonstrował także różne typy starych żelazek (węglarki, kominy, na duszę, kumulacyjne, miniaturki do koronek),lampy naftowe i karbidowe, młynki i moździerze, butelki, w tym małe figuralne na perfumy dla dzieci oraz na święconą wodę. Ciekawie prezentowały się stare gliniane garnki, mosiężne rondle i przenośne kuchenki spirytusowe.


Nie zabrakło starych wag, z których najstarsze tzw. kantarki, jeszcze na pudy, liczyły sobie po około 150 lat. Dzieci mogły również obejrzeć dawne zabawki...


...dzwonki, mechaniczny kalkulator, a także eksponaty paleontologiczne z epoki lodowcowej - kości mamuta oraz jego olbrzymie zęby wielkości bochenków chleba...


...kły i kości niedźwiedzia jaskiniowego, skamieniałe fragmenty drzew. Wystawę zwiedziły wszystkie grupy przedszkolaków.


Dzieci były z niej bardzo zadowolone, mogły dotykać eksponaty i pobawić się nimi, poznać ich historię oraz zasadę działania wielu z nich.


Powrót do - Z życia przedszkolaka

Aktualizacja strony 01.09.2011

Kontakt z administratorem strony