Wystawa – „Mamut i inne ciekawostki”

W dniu 23 lutego 2009 roku w naszym przedszkolu prezes Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów - pan Marek Solecki zorganizował ciekawą wystawę pt. „Mamut i inne ciekawostki.” Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęt gospodarstwa domowego
z przełomu XIX i XX w : drewnianą nieckę, kołowrotek, tarę, duży młynek do pieprzu, mosiężne moździerze, nosidła do wiader, maglownice, wrzeciona, stare butelki
z tłoczonymi napisami, w tym na święconą wodę z Częstochowy, korkownice do butelek, olbrzymie miedziane syfony, naftowe lamp, stare dzwonki, formy do produkcji cukierków. Nie zabrakło różnego typu starych wag. Największą część wystawy stanowiły stare żelazka, w tym popularne węglarki, żelazka na duszę oraz miniaturki do prasowania koronek i kołnierzyków.

Na wystawie mogliśmy również zobaczyć stare zabawki wykonane z drewna i gliny, stare kałamarze i przybory do pisania. Pan Marek pokazał nam jak dawniej krzesano ogień za pomocą starego krzesiwa okularowego. Bardzo podobały nam się eksponaty paleontologiczne czyli tytułowe kości mamuta oraz jego olbrzymie trzonowe zęby, kły niedźwiedzia jaskiniowego, skamieniałe kawałki drzew, itp.

Pan Marek chętnie odpowiadał na nasze pytania. Była to dla nas ciekawa lekcja historii.