Andrzejki

Wróżby czynione w wigilię Andrzejek, 29 listopada przynoszą odpowiedzi na długo oczekiwane pytania. W przeszłości większość wróżb miała na celu odsłonięcie tajemnic matrymonialnych, czyli dotyczących przyszłych partnerów życiowych. Dawniej wróżono w wieczór 24 listopada, kiedy to św. Katarzyna zaspokajała ciekawość młodzieńców, kilka dni później zaś, św. Andrzej pomagał poznać przyszłość dziewczynom. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do naszych czasów. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie.

Czary – mary, hokus – pokus, abra – kadabra...

Takim zaklęciem rozpoczęliśmy zabawę andrzejkową w naszym przedszkolu.
Popatrzcie, jak bawiliśmy się

„Co Cię czeka w przyszłości” – wróżba z butelką

„Kim będę?”

„Sprawdź z kim los Cię połączy”